جمعه, 07 ارديبهشت 1397 ساعت 11:07

گزارشی از برگزاری کارگاه مربوط به طرح جامع فاضلاب تهران

 

 


کارگاه طرح جامع فاضلاب تهران
توسط شرکت مهاب قدس و با تلاش انجمن آب و فاضلاب ایران در شاخه دانشجویی و همکاری انجمن علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران، در تاریخ 15 اسفندماه سال 1396در تالار رجب بیگی دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.


در ابتدای جلسه آقای دکتر تابش، ریاست محترم هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران، به معرفی شاخه دانشجویی انجمن، اهداف انجمن از تشکیل این شاخه و اهمیت حضور پررنگ دانشجویان در این شاخه و بسترهای مهیا برای فعالیت آنها در زمینه‌های متعدد انجمن پرداختند. ایشان در ادامه با اشاره به مسئله بحران آب به عنوان یکی از مهمترین مسائل کشور، با ذکر مقدماتی از اهمیت مبحث فاضلاب به عنوان یکی از بزرگترین منابع آب نامتعارف در دنیای امروز، به مسائل مربوط به شبکه‌های فاضلاب، دغدغه‌های پیشرو و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این زمینه پرداختند. ایشان با اشاره به تاریخچه فعالیت‌های انجام شده بر روی شبکه‌های فاضلاب و همچنین نقش  شرکت مهاب قدس به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی کشور و حاضر در این پروژه، لزوم مدیریت بهینه از شبکه
های فاضلاب را یادآور شدند. همچنین ایشان با اشاره به اینکه پروژه فاضلاب  تهران، یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح خاورمیانه است، لزوم بهره‌مندی از تجربیات شرکت مهاب قدس را امری مهم و هدف اصلی از تشکیل این نشست دانستند.

 

 

 

در ادامه جلسه جناب آقای مهندس کریمی پارچیان، به عنوان اولین سخنران، به مروری بر مطالعات شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر تهران پرداختند. ایشان اشاره کاملی به تاریخچه مطالعات انجام شده در زمینه طرح جامع فاضلاب تهران از آغاز شروع مطالعات تا به امروز داشتند. همچنین مطالبی در زمینه‌های مختلف از جمله حجم پساب‌های تصفیه‌خانه‌ها، محدوده‌های تحت سرویس تصفیه‌خانه‌ها و روند توسعه شبکه فاضلاب تا سال 1410 ارائه دادند.

 

 


سپس آقای مهندس براتلو به نقش و اهمیت کارکرد سامانه‌های جمع‌آوری فاضلاب در چرخه آب و چالش‌های پیشرو، پرداختند. ایشان با اشاره به طرح نظام جامع بهره‌برداری، برپایی چنین نظامی را برای مدیریت، رویه‌سازی و مستندسازی فرآیند تصمیم‌گیری برای حفظ کارکرد بهینه سامانه و مدیریت دارایی بسیار حائز اهمیت دانستند. همچنین در ادامه به مباحثی در مورد بهسازی شبکه‌های فاضلاب با رئوس مطالب ارزیابی خطر، فاضلابروهای بحرانی، وضعیت فاضلابرو، اولویت‌بندی بهسازی، روش‌های بهسازی و ارائه روند گزینش روش بهینه بهسازی پرداختند.

 


جناب آقای مهندس میراحمدیان، به عنوان آخرین سخنران به مباحث مرتبط با بازرسی و شستشوی فاضلابروها پرداختند. ایشان گزارش جامعی در ارتباط با اهداف و روش‌های بازرسی فاضلابروها ارائه دادند. سپس با مقایسه روش‌ها، روش بازرسی پیشنهادی را برای بازرسی شبکه فاضلاب تهران بیان کردند. همچنین در ادامه به تعریف، اهمیت و فرآیند تعیین فاضلابرو بحرانی و برنامه‌های بازرسی لوله‌ها پرداخنتد. در نهایت نیز با اشاره به روش‌های مختلف شستشوی شبکه،  پیاده‌سازی سیستم مدیریت و کنترل عملیات شستشو در شهر تهران و برنامه‌ریزی انجام شده در این زمینه را به طور کامل شرح دادند. 
در انتهای نشست نیز، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.